Diabeti prek fëmijët, mjekët apel për depistim në kohë

Diabeti apo semundja e fshehur tashme po kthehet ne nje shqetesim te vertete, edhe per femijet e moshave te ndryshme. Ne prag te dites  boterore te diabetit, mjeket shqiptare thone se  kjo semundje po shfaqet edhe  tek femijet. Ata apelojne per nje depistim ne kohe,  nese shfaqen simptomat e kesaj diagnoze.

“Sot diabeti tip 2 po haset dhe ne moshat feminore, te cilet jane me kete diabet qe dikur ishte e paimagjinueshme dhe mendohej se vetem diabeti tip 1, pra atje ku kemi mungese te insulines ishte prone e moshave feminore. Etja e theksuar, urinimi i shpeshte, sidomos gjate nates, renia ne peshe”, thote Florion Toti, mjek endokrinolog, QSUT.
Mjeket thone se grupet me ne risk, jane personat obeze si dhe ata qe nuk merren  me aktivitet sportiv. “Jane personat me mbipeshe ose, obezitet, jane personat qe kane analize familjare me diabet. Femrat qe kane lindur femije me peshe mbi 4 kg, ose qe kane pasur diabet gjate shtatzanise, personat sedentare”, vijon Toti.

Statistikat flasin per nje rritje te numrit te personave qe vuajne nga diabeti. Nese sot numerohet rreth 230 milione njerez qe vuajne nga kjo semundje, pas nje dekade pritet qe kjo shifer te shkoje ne mbi 300 milione.

Edlira Sulejmani

(http://www.alsat.tv/lajme-nga-vendi/diabeti-prek-femijet-mjeket-apel-per-depistim-ne-kohe.html)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: